Пошук

Про що свідчать почуття

Мета: ознайомити дітей із поняттям «почуття», можливістю керування ними, значенням та впливу на здоров’я гарного настрою; розвивати вміння долати негативні почуття, розвивати корисні навички спілкування з людьми, вміння приймати правильне рішення; виховувати повагу до дорослих та любов до близьких.

Обладнання: ілюстрації із зображенням людей із різними почуттями, малюнки казкових героїв, оповідання «Як я сам себе скривдив», «Пухнастими».

ХІД ЗАНЯТТЯ
  1. Організація та психологічна підготовка дітей до заняття
    1. Вірш вихователя
      Усміхнемось всі навколо:
      Небу, сонцю,квітам, людям.
      І тоді обов’язково день для нас
      Привітним буде.
    2. Взаємоперевірка правильності сидіння дітей.
  2. Актуалізація набутих знань дітей
    Гра «Так чи ні?»
    Вихователь називає почуття; якщо вони позитивні, то діти стверджують «так» та плескають у долоні, якщо негативні - «ні». Тривога, радість, страх. Подив, обурення, сором, захоплення, горе, образа, сміх,ненависть,задоволення, заздрість, смуток, презирство.
  3. Мотивація виховної діяльності та повідомлення теми заняття
    1. Розповідь вихователя.
      Усім хочеться, щоб кожен день минав весело, цікаво, успішно. Що потрібно для цього?
      Напевно, щоб ніхто не зіпсував настрою, поганих новин. Людина не може залишатися байдужою до того, що її оточує і відбувається навколо. Всі переживання і почуття, які хвилюють людину та впливають на її поведінку, називають настроєм.
    2. Стислий переказ казки «Червона шапочка».
    3. Бесіда за змістом казки.
      • Чи добре вчинив вовк?
      • Яке переживання у вас викликає поведінка вовка?
      • Які переживання викликають дії мисливця?
      Ці переживання називаються почуттями.
    4. Обговорення ситуацій «Як можна вплинути на настрій?»
      • Вам подарували те, про що ви довго мріяли, що ви відчуєте? (радість, задоволення). Як це впливає на здоров’я?
      • Улюблена іграшка зламалася чи загубилася, що ви відчуєте? (жаль, смуток, незадоволення. розчарування). Хто може розвеселити товариша?
      Висновок: настрій легко передається іншим людям, тому необхідно вміти зберігати гарний настрій і дарувати радість іншим.
    5. Фізкультхвилинка.
    6. «Мозковий штурм»
      (Кожна пара називає відоме їм почуття, вихователь записує їх на дошці або плакаті).
      Н-д: гордість, любов, задоволення, радість, ніжність, щастя, тривога, ревнощі, образа, ненависть, заздрість, злість, сум, страх, гнів.
    7. Слухання та обговорення оповідання
      «Як я сам себе скривдив»
      Мама попросила мене сходити до магазину по хліб.
      - У мене свої справи, - відповів я. сестра попросила мене винести сміття.
      - У мене є свої справи – відповів я.
      Мій друг Мишко попросив мене допомогти йому розв’язати задачу.
      - У мене є свої справи, - відповів я. І став поважно ходити туди-сюди, начебто в мене були свої справи.
      Але своїх справ у мене не було, і я почав нудьгувати. Мені захотілося зробити що-небудь для мами, сестри і друга Мишка. Але вони сказали, що в них свої справи. І пішли від мене. Я залишився один. Тоді я пішов на вулицю і почав гратися із собакою Найдою. А Найда втекла від мене. Я побіг за нею, перечепився, упав та забруднився. Заплакавши, я пішов додому. Я ревів щосили.
      - Хто покарав вашого сина? – запитала сусідка мою маму.
      - Він сам покарав себе, - відповіла мама.
      Запитання
      • Яке покарання мала на увазі мама?
      • Як покарав себе хлопчик?
      • Чому хлопчик залишився насамоті?
      • Чому всі залишили хлопчика?
    8. Гра «Телевізор без звуку»
      Завдання : за допомогою міміки та жестів продемонструвати передачу з телевізора, в якому не працює звук. Групи по черзі показують, а решта дітей відгадують.
      1-група «Поле чудес»
      2-група «Новини»
      3-група «Футбольний матч»
      4-група «Ну, постривай!»
  4. Підсумок заняття
    - Діти, пригадайте, які у вас були сьогодні приємні почуття?
    - Які неприємні?
    - Як ви вважаєте, чи можна впоратись з неприємними почуттями?
    (розповісти вихователю, погуляти, пограти в улюблену гру, почитати, погладити кішку, лягти спати).
    - Є прийоми, які зменшують страх, тривогу.
    Наприклад: повторити 3-5 разів «Я спокійний», глибоко повільно вдихнути, а потім видихнути (виконати правильно).
    - Що таке почуття?
    - Чи можна навчитися ними керувати?
    - Що потрібно зробити, щоб створити гарний настрій у мами, тата, вчителя, друзів?
    - Розфарбуйте пухнастика з таким самим настроєм, як у вас зараз.
 
Головні завдання, система організації, практична робота з дошкільнятами, програмно-методичне забезпечення
Самопідготовка школярів, виховні заняття, проекти, профорієнтаційна робота, шляхи соціалізації вихованців